Jak užívat kombinovanou hormonální antikoncepci

Vždy užívejte hormonální antikoncepci přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistá, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Způsob podání

Vymáčkněte první tabletu z balení pro jeden cyklus a bez žvýkání ji polkněte. V užívání pokračujete každý den, je-li to možné ve stejnou denní dobu, nejlépe večer. Interval mezi užitím dvou tablet by měl být pokud možno vždy 24 hodin. Užívejte 1 tabletu denně po dobu 21 po sobě jdoucích dnů. Poté následuje přestávka 7 dnů. Normálně se za 2-4 dny po užití poslední tablety dostaví krvácení ze spádu, podobné Vašemu menstruačnímu krvácení. Po sedmidenní přestávce pokračujte v užívání tablet z dalšího balení přípravku, bez ohledu na to, jestli krvácení ustalo nebo ne.

Kdy začít užívat kombinovanou hormonální antikoncepci

Jestliže jste dříve neužívala žádnou hormonální antikoncepci (v průběhu posledního menstruačního cyklu), vezměte si první tabletu první den vašeho následujícího menstruačního cyklu. Ochrana před početím začíná první den užití a trvá po celou dobu 7-denní přestávky. Pokud již začala vaše menstruace, užijte první tabletu mezi 2.-5. dnem menstruace, bez ohledu na to zda krvácení již ustalo nebo ne. V těchto případech ale musíte během prvních sedmi dnů užívání používat doplňkovou mechanickou metodu antikoncepce (pravidlo 7 dnů). Pokud Vaše menstruace začala dříve než před 5 dny, počkejte prosím na další menstruaci a teprve pak začněte tablety užívat.

Pokud jste dříve užívala jiný 21-denní nebo 22-denní antikoncepční přípravek, využívejte všechny tablety starého balení jako obvykle. Další den začněte bez přerušení užívat první tabletu nového přípravku. Není třeba čekat až do začátku příštího krvácení ze spádu, ani nemusíte používat žádnou doplňkovou mechanickou antikoncepční metodu.

Pokud jste dříve užívala kombinovanou perorální hormonální antikoncepci s 28 tabletami, poté co si vezmete ze starého balení poslední tabletu s léčivou látkou (po 21 nebo 22 dnech), vezměte si bez přestávky hned další den první tabletu nového přípravku.  Není zapotřebí čekat na příští krvácení ze spádu, ani nemusíte používat žádné doplňkové antikoncepční metody.

Pokud jste užívala perorální antikoncepci obsahující pouze progestin (tzv. POP, tabletu obsahující pouze progestin), může chybět krvácení ze spádu, podobné menstruačnímu krvácení. Vezměte si první tabletu nového přípravku den poté, co jste si vzala poslední tabletu obsahující pouze progestin. V tomto případě musíte během prvních sedmi dnů používat doplňkové mechanické antikoncepční metody.

Pokud jste dříve měla hormonální injekce nebo implantáty, vezměte si první tabletu nového přípravku v den odstranění implantátu nebo další plánované injekce.
V tomto případě musíte během prvních 7 dnů používat doplňkové antikoncepční metody.

Pokud došlo během prvních 3 měsíců těhotenství k samovolnému nebo umělému potratu, můžete používat kombinovanou hormonální antikoncepci okamžitě. V tomto případě nemusíte používat žádnou doplňkovou antikoncepci.

Pokud nekojíte, můžete začít užívat kombinovanou hormonální antikoncepci 21-28 dnů po porodu. Nemusíte užívat žádné doplňkové mechanické metody antikoncepce.

Pokud však od porodu uplynulo více než 28 dnů, musíte během prvních 7 dnů používat doplňkové antikoncepční metody.

Pokud jste už měla pohlavní styk, musí být vyloučeno těhotenství nebo musíte se začátkem užívání kombinované hormonální antikoncepce počkat do začátku příští menstruace.

Nezapomeňte, že byste neměla užívat kombinovanou hormonální antikoncepci, pokud kojíte.

Jak dlouho můžete kombinovanou hormonální antikoncepci užívat

Pokud nechcete otěhotnět, můžete užívat kombinovanou hormonální antikoncepci jak dlouho chcete za předpokladu, že pro vás nepředstavuje zdravotní riziko. Po ukončení užívání může být začátek Vaší příští menstruace zhruba o týden opožděn.

Co byste měla dělat v případě zvracení nebo průjmu během užívání kombinované hormonální antikoncepce

Objeví-li se do 3-4 hodin po užití tablety zvracení nebo průjem, měla byste pokračovat v užívání jako obvykle. Je však možné, že léčivá látka se zcela nevstřebala a tak již není zajištěn odpovídající antikoncepční účinek. Proto byste měla po celý zbytek cyklu používat doplňkové mechanické antikoncepční metody.

Jestliže jste užila více pilulek, než jste měla

Nebylo prokázáno, že by se po požití velkého množství tablet najednou objevily závažné příznaky otravy. Může se objevit nucení na zvracení, zvracení a zejména u mladých dívek lehké krvácení z pochvy. V těchto případech se poraďte s lékařem. V případě potřeby vám zkontroluje rovnováhu solí a vody a jaterní funkce.

Jestliže jste zapomněla užít pilulku

Neužívejte dvojnásobnou dávku ve snaze nahradit tu, kterou jste zapomněla užít.  Jestliže jste zapomněla užít tabletu v obvyklou dobu, musíte jí užít nejpozději během následujících 12-ti hodin. V tomto případě není nutné použití jiných antikoncepčních prostředků a můžete pokračovat v obvyklém užívání tablet.
 
Je-li interval delší než 12 hodin, antikoncepční účinek není již zajištěn. V takovém případě užijte zapomenutou tabletu okamžitě a pokračujte v užívání v obvyklém čase. Může to znamenat, že užijete 2 tablety v průběhu jednoho dne. V takovém případě musíte v průběhu následujících 7 dnů používat doplňkové mechanické antikoncepční přípravky (např. kondom). Pokud v tomto sedmidenním období doberete tablety z balení pro tento cyklus, okamžitě pokračujte v užívání tablet z dalšího balení přípravku, tzn. mezi baleními nesmí být přestávka (pravidlo 7 dnů). Pravděpodobně se u Vás neobjeví žádné krvácení ze spádu, dokud nevyužíváte nové balení, ale v průběhu užívání dalšího balení může být častější nepravidelné krvácení nebo špinění. Pokud se po využívání tohoto nového balení nedostaví krvácení, měla byste si udělat těhotenský test.

Když přestanete užívat kombinovanou hormonální antikoncepci

Když přestanete užívat kombinovanou hormonální antikoncepci, funkce vaječníků se brzy plně obnoví a můžete otěhotnět.

Jestliže jste měla středně těžké akné v době, kdy jste začínala užívat kombinovanou hormonální antikoncepci, mohou se příznaky akné po ukončení užívání vrátit. V takovém případě Váš lékař zváží jinou vhodnou léčbu akné.


Diskusní téma: Jak užívat hormonální antikoncepci

Datum: 18.02.2016

Vložil: Aneta

Titulek: Antikoncepce po porodu

Dobrý den, jsem necelé 3 měs.po porodu a chci začít užívat antikoncepci Mercilon. Musím počkat na 1.den menstruace nebo můžu začít užívat hned? V případě,že doberu jedno platíčko, pak 7 dní pauza, pokud se během těchto 7 dní menstruace nedostaví, mám pokračovat v dalším platíčku? Děkuji.

Odpovědět

—————

Datum: 04.02.2014

Vložil: Kamila

Titulek: nezkušenost

Dobrý den, potřebovala bych poradit beru antikoncepci rok ale tohle se mi ještě nestalo, po 7 denní pauze jsem nevzala už 2 den prášek ( nemám je má gynekoložka má dovolenou, tak si nemůžu zajít pro recept ) mám čekat na další měsíc po menstruaci ? .
Děkuji za odpověď

Odpovědět

—————

Datum: 16.05.2012

Vložil: Radka

Titulek: První užití

Dobrý den,
antikoncepci jsem ještě nikdy neužívala.
Přišel mi první menstruační den, kdy jsem si měla vzít první tabletku, jenže tablety u sebe nemám a budu si je moct vzít až druhý den menstruace.
Proto bych se chtěla zeptat, jestli to bude nějak vadit?
Děkuji za odpověď

Odpovědět

—————

TOPlist