Nežádoucí účinky hormonální antikoncepce

Nežádoucí účinky se dají dělit do tří skupin na velmi závažné, středně závažné a nezávažné.

Mezi velmi závažné nežádoucí účinky patří zvýšení krevní srážlivosti a z toho plynoucí nebezpečí žilní trombózy, která postihuje dolní i horní končetiny s hrozbou plicní embolie nebo trombóza mozkových splavů, která postihuje téměř výhradně uživatelky antikoncepce. Je nutno ovšem dodat, že tyto příhody jsou u jinak zdravých fertilních žen velmi vzácné, cca 2-3/100 000, a stoupne-li toto riziko max. 6x, stále je to velmi málo. Ovšem u žen s některou, např. Leydenskou mutací, se riziko zvyšuje mnohonásobně, hlavně je-li mutací více, je tedy nutné pečlivé vyšetření a to zejména v ČR, kde se tyto mutace v populaci vyskytují daleko častěji než jinde. Dalším nebezpečím je mírné zvýšení rizika některých hormonálně dependentních nádorů.

Ke středně závažným nežádoucím účinkům patří zhoršení nebo vyvolání migrenózních bolestí hlavy, ne zcela jasný vznik deprese, vzestup krevního tlaku nebo mírné poruchy metabolismu jater a adenomy jater.

K nezávažným nežádoucím účinkům, leč nepříjemným, patří mírný přírůstek hmotnosti, způsobený spíše zadržováním vody a solí než zmnožením tukové tkáně (některé ženy a dívky s mírnější nadváhou dokonce zhubnou), benigní bolesti hlavy, nevolnost a nucení na zvracení, únava, pigmentové skvrny v obličeji po oslunění (chloasma), mírné krvácení a špinění z průniku, případně amenorea u mladých dívek po vysazení antikoncepce. U těchto stavů se dá očekávat zlepšení po několika měsících nebo po změně preparátu.
Poslední výzkumy ukazují, že užívání hormonální antikoncepce ovlivňuje proces tvorby a vnímání feromonů, na nichž je částečně založeno utváření si dojmů a vztahů s jinými lidmi. Vliv může být až tak silný, že zahájení či ukončení užívání této antikoncepce může silně ovlivnit kvalitu existujícího vztahu nebo výrazně změnit preference ženy při výběru partnerů.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Antikoncepce


Diskusní téma: Nežádoucí účinky hormonální antikoncepce

Datum: 29.11.2013

Vložil: Pavla

Titulek: Nevolnost

Dobrý den, začla jsem brát HA bonadeu a jsem nějaká nemocná, mám teplotu a bolest v krku může to s tím nějak souviset? Děkuju za odpověď...:)

Odpovědět

—————

Datum: 26.11.2013

Vložil: Jan

Titulek: milování

Přítelkyně přestala po 20 letech brát hormonální antikoncepci a od té doby nemá chut na sex .Prý to je tím vysazením ,je to možné ?

Odpovědět

—————

Datum: 03.11.2013

Vložil: antonin

Titulek: antikoncepce

Jemozne aby mela antikoncepce vliv na nechut k sexu

Odpovědět

—————

Datum: 30.10.2013

Vložil: Markéta

Titulek: antikoncepce

Dobrý den začla jsem brát HA Lindynette 20 první den menstruace ale ta mi nepřestala a trvá již už 7 dní. Chtěla bych se zeptat čím to může být způsobeno ???

Odpovědět

—————

Datum: 25.04.2013

Vložil: Ivana

Titulek: antikoncepce

Dobrý den beru antikoncepci cilest a jsem strasn unavena.

Odpovědět

—————

Datum: 20.05.2011

Vložil: eva L

Titulek: pleť???

A co těžké zhoršení pleti po vysazení???

Odpovědět

—————

TOPlist