Principy fungování hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce využívá tzv. negativní zpětné vazby. Tvorba pohlavních hormonů je řízena centrálně z hypotalamu pomocí gonadoliberinů a následně uvolněním folikulostimulačního (FSH) a luteinizačního (LH) hormonu z hypofýzy. Tyto gonadotropiny vyvolají zvýšenou tvorbu estrogenů a gestagenů ve vaječnících. Stoupající hladina pohlavních hormonů poté potlačí uvolňování FSH a LH. Při umělém přívodu pohlavních hormonů zvenčí tedy klesají oba gonadotropiny a nedochází tudíž ke zrání a uvolnění vajíčka z vaječníku ani k mohutnému růstu a přípravě děložní sliznice pro přijetí zárodku. Stejně dojde k potlačení růstu sliznice pochvy a tkáně mléčné žlázy (ne však k úplnému zastavení!). Potlačení výdeje gonadotropinů pomocí zpětné vazby trvá cca 7-10 dní a není ani tak závislé na celkové hladině, jako spíš na kontinuální, trvalé hladině hormonů v krvi (fyziologický výdej hormonů v organismu je pulsní). Proto je zvláště v případě pilulek nutná pravidelnost v užívání.

Kombinované preparáty působí několika mechanismy – primárním je inhibice ovulace, sekundární účinky lze rozdělit na preimplantační (zpomalují motilitu vejcovodů a řasinkového epitelu v nich), periimplantační (ovlivněním endometria brání nidaci) a postimplantační (nezabrání samotné nidaci, ale udržení těhotenství). Všechny popsané tři druhy sekundárních účinků jsou postfertilizační, tj. abortivní – dochází při nich k odumření oplodněného vajíčka. Zatím nebyly provedeny studie přesněji kvantifikující podíl sekundárních účinků na konečném působení hormonálních preparátů. Jednosložkové, tedy progesteronové preparáty, působí jen sekundárním mechanismem.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Antikoncepce


Diskusní téma: Principy fungování hormonální antikoncepce

Datum: 05.06.2018

Vložil: AlbertCor

Titulek: How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

The prostate related is a vital a part of a male's reproductive :. It secretes fluids that help the transportation and activation of sperm. The prostate is located just in front of the rectum, below the bladder and all around the urethra. When there is prostate problem, in most cases very uncomfortable and inconvenient to the patient as his urinary system is directly affected.

The common prostate health problems are prostate infection, enlarged prostate and cancer of prostate.Prostate infection, often known as prostatitis, is among the most common prostate-related overuse injury in men younger than 55 years. Infections of the prostate related are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis may be the least common of all varieties of prostate infection. It is due to bacteria located in the large intestines or urinary tract. Patients can experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated through the use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to alleviate the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is a condition of the particular defect inside the gland as well as the persistence presence of bacteria in the urinary tract. It can be brought on by trauma for the urinary tract or by infections originating from the rest from the body. A patient can experience testicular pain, lower back pains and urination problems. Although it is uncommon, it could be treated by removal with the prostate defect followed by the use antibiotics and NSAIDs to take care of the soreness.

Non-bacterial prostatitis makes up about approximately 90% of prostatitis cases; however, researchers have not even to establish the cause of these conditions. Some researchers feel that chronic non-bacterial prostatitis occur as a consequence of unknown infectious agents while other believe intensive exercise and high lifting could cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a suitable diet is important. These are some with the steps you can take to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is necessary for our health and wellbeing and it will also maintain the urinary track clean.

2. Some studies suggest that a couple of ejaculations each week will assist to prevent prostate cancer.

3. Eat steak without excess. It has been shown that consuming more than four meals of beef a week will increase the chance of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a proper diet with cereals, vegetable and fruits to make certain sufficient intake of nutrients necessary for prostate health.

The most crucial measure to adopt to be sure a wholesome prostate is usually to choose regular prostate health screening. If you are forty yrs . old and above, you should choose prostate examination at least one time 12 months.

Odpovědět

—————

Datum: 15.02.2016

Vložil: Katka

Titulek: antikoncepce

Kdyz jsem poprve prvnich 21dni brala antikoncepci Minerva a pak 7dni pauza a 8 jsem si ji zas nasadila(ctvrtek) a v nedeli na valentyna jsem mela s pritelem sex muj druhej v zivote...muzu byt tehotna?

Odpovědět

—————

Datum: 04.06.2014

Vložil: M

Titulek: .

Dámy - dámi

Odpovědět

—————

Datum: 08.11.2013

Vložil: helena

Titulek: Mohu otěhotnět?

Ahoj všichni, s přítelem jsem měla nechráněný styk první den menstruace,ale přítel do mě neejakuloval. Ten den jsem si zároveň (asi 30min před tímto stykem) vzala první antikoncepční pilulku Yaz (před tím jsem ji rok ze zdravotních důvodů nebrala).Podle příbalového letáku je žena chráněna již první den. Ovu jsem měla 14 dní před tím (byla jsem zrovna u gynekoložky). Je možné, aby i tak došlo k otěhotnění?

Odpovědět

—————

Datum: 27.09.2013

Vložil: monika černá

Titulek: antikoncepce

Dobrý večer, užívám HA už dva roky, pravidelně večer si beru pilulku,včera jsem měla styk, partner se udělal do mě a já si vzala pilulku po tom? Jsem i tak chráněná? Nemůže se nic stát? Předem děkuji za odpověď.

Odpovědět

—————

Datum: 26.05.2014

Vložil: mucqinek

Titulek: Re: antikoncepce

umřeš z toho

Odpovědět

—————

Datum: 25.06.2013

Vložil: michaela studena

Titulek: antikoncepce

Pls chtela sem se zeptat jak dlouho musim uziva antikoncepsi a bych neotehotnela???

Odpovědět

—————

Datum: 26.09.2013

Vložil: Mgr.Helga Šulcová

Titulek: Re: antikoncepce

Aby jste neotěhotněla musíte používat antikoncepci přibližně 7-10 dní nebo se poradte se svým gynekologem ;-)

Odpovědět

—————

TOPlist