Principy fungování hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce využívá tzv. negativní zpětné vazby. Tvorba pohlavních hormonů je řízena centrálně z hypotalamu pomocí gonadoliberinů a následně uvolněním folikulostimulačního (FSH) a luteinizačního (LH) hormonu z hypofýzy. Tyto gonadotropiny vyvolají zvýšenou tvorbu estrogenů a gestagenů ve vaječnících. Stoupající hladina pohlavních hormonů poté potlačí uvolňování FSH a LH. Při umělém přívodu pohlavních hormonů zvenčí tedy klesají oba gonadotropiny a nedochází tudíž ke zrání a uvolnění vajíčka z vaječníku ani k mohutnému růstu a přípravě děložní sliznice pro přijetí zárodku. Stejně dojde k potlačení růstu sliznice pochvy a tkáně mléčné žlázy (ne však k úplnému zastavení!). Potlačení výdeje gonadotropinů pomocí zpětné vazby trvá cca 7-10 dní a není ani tak závislé na celkové hladině, jako spíš na kontinuální, trvalé hladině hormonů v krvi (fyziologický výdej hormonů v organismu je pulsní). Proto je zvláště v případě pilulek nutná pravidelnost v užívání.

Kombinované preparáty působí několika mechanismy – primárním je inhibice ovulace, sekundární účinky lze rozdělit na preimplantační (zpomalují motilitu vejcovodů a řasinkového epitelu v nich), periimplantační (ovlivněním endometria brání nidaci) a postimplantační (nezabrání samotné nidaci, ale udržení těhotenství). Všechny popsané tři druhy sekundárních účinků jsou postfertilizační, tj. abortivní – dochází při nich k odumření oplodněného vajíčka. Zatím nebyly provedeny studie přesněji kvantifikující podíl sekundárních účinků na konečném působení hormonálních preparátů. Jednosložkové, tedy progesteronové preparáty, působí jen sekundárním mechanismem.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Antikoncepce


Diskusní téma: Principy fungování hormonální antikoncepce

Datum: 15.02.2016

Vložil: Katka

Titulek: antikoncepce

Kdyz jsem poprve prvnich 21dni brala antikoncepci Minerva a pak 7dni pauza a 8 jsem si ji zas nasadila(ctvrtek) a v nedeli na valentyna jsem mela s pritelem sex muj druhej v zivote...muzu byt tehotna?

Odpovědět

—————

Datum: 04.06.2014

Vložil: M

Titulek: .

Dámy - dámi

Odpovědět

—————

Datum: 08.11.2013

Vložil: helena

Titulek: Mohu otěhotnět?

Ahoj všichni, s přítelem jsem měla nechráněný styk první den menstruace,ale přítel do mě neejakuloval. Ten den jsem si zároveň (asi 30min před tímto stykem) vzala první antikoncepční pilulku Yaz (před tím jsem ji rok ze zdravotních důvodů nebrala).Podle příbalového letáku je žena chráněna již první den. Ovu jsem měla 14 dní před tím (byla jsem zrovna u gynekoložky). Je možné, aby i tak došlo k otěhotnění?

Odpovědět

—————

Datum: 27.09.2013

Vložil: monika černá

Titulek: antikoncepce

Dobrý večer, užívám HA už dva roky, pravidelně večer si beru pilulku,včera jsem měla styk, partner se udělal do mě a já si vzala pilulku po tom? Jsem i tak chráněná? Nemůže se nic stát? Předem děkuji za odpověď.

Odpovědět

—————

Datum: 26.05.2014

Vložil: mucqinek

Titulek: Re: antikoncepce

umřeš z toho

Odpovědět

—————

Datum: 25.06.2013

Vložil: michaela studena

Titulek: antikoncepce

Pls chtela sem se zeptat jak dlouho musim uziva antikoncepsi a bych neotehotnela???

Odpovědět

—————

Datum: 26.09.2013

Vložil: Mgr.Helga Šulcová

Titulek: Re: antikoncepce

Aby jste neotěhotněla musíte používat antikoncepci přibližně 7-10 dní nebo se poradte se svým gynekologem ;-)

Odpovědět

—————

TOPlist