Účinnost hormonální antikoncepce v prvním měsíci užívání

Dotaz:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Beru antikoncepci teprve první měsíc a můj lékař mi řekl, že se musíme s přítelem nejméně ten první měsíc chránit ještě jinou cestou. Bohužel podpůrná ochrana selhala a já si dnes pro jistotu vzala Postinor. Zajímalo by mě, jestli to narušilo nějak účinnost antikoncepce, popř. na jak dlouho. Žádný prášek jsem nevynechala, Postinor jsem vzala jen kvůli strachu z upozornění doktora. Děkuji moc za odpověď

Odpověď:

Dobrý den, můžete mi napsat, jakou antikoncepci užíváte?

Dotaz:

Jmenuje se to Azalia, prý nesmím kvůli migrénám normální kombinovanou HA, takže mi doktor předepsal tyto tzv. minipilulky.

Odpověď:

V příbalovém letáku těch prášků píšou, že pokud se Azalia užívá od prvního dne menstruace, tak jste chráněná od první pilulky. Kdybyste začala 2. až 5. den, tak musíte prvních 7 dní používat ještě jinou formu antikoncepce a potom už jste chráněná. Takže myslím, že to doktor trochu přehání s opatrností.

Když navíc k hormonální antikoncepci užijete Postinor, tak byste měla dál užívat hormonální antikoncepci podle návodu a po zbytek cyklu navíc používat ještě jinou formu antikoncepce. Další cyklus by už ovlivněný být neměl, takže doporučuji hned navázat dalším platíčkem.

Dotaz:

Taky si myslím, že zbytečně plašil, ale hádat jsem se s ním nechtěla. Tady je problém spíš s tím, že si nejsem jistá s tím koncem cyklu. Azalia se totiž užívá nepřetržitě, bez té týdenní pauzy. Menstruace by měla úplně vymizet, takže de facto nepoznám konec cyklu. Takže chápu to dobře, že mám dobrat tohle první platíčko, hned navázat dalším a od začátku toho druhého už můžu být v klidu?

Odpověď:

Ano, myslela jsem to tak, že jedno platíčko je jeden cyklus, ale máte pravdu, že u této antikoncepce vlastně žádný cyklus není, dávka hormonů je pořád stejná, dokud se ty prášky užívají. 

Datum: 26. 11. 2010TOPlist