Začátek užívání antikoncepce až po skončení menstruace

Dotaz:

Dobrý den, nikdy předtím jsem žádnou HA neužívala a gynekolog mi předepsal Belaru - užívat jsem ji začala poté, co mi skončilo menstruační krvácení, doufám, že prášky beru správně??? Mám v tom docela zmatek :-(

Odpověď:

Dobrý den, gynekolog vás měl poučit nebo jste si měla přečíst příbalový leták, obsahuje také návod k užívání. Antikoncepce by se měla začít užívat nejlépe od prvního dne cyklu, tj. prvního dne menstruačního krvácení, pak je antikoncepce účinná od tohoto dne, nebo je možné ji začít užívat 2. až 5. den cyklu, pak je nutné prvních 7 dní užívání používat jinou formu antikoncepce. Pozdější začátek užívání výrobce nedoporučuje, v takovém případě je lepší počkat na další menstruační cyklus. Pokud jste začala užívat antikoncepci později než 5. den cyklu, užívání už nyní nepřerušujte. Pouze doporučuji používat celý cyklus jinou formu antikoncepce, např. kondom. V průběhu cyklu se může objevit nepravidelné krvácení nebo špinění, ani to není důvodem k přerušení užívání antikoncepce.

Dotaz:

Gynekolog mě z ordinace vypoklonkoval tak rychle, že jsem se ani na něco nestihla zeptat. S přítelem jsme měli pohlavní styk bez kondomu jenom jednou (po osmé či deváté pilulce Belary), vyvrcholil mimo mě - ale jsem si vědoma toho, že riziko otěhotnění tu stále je. Takže, abych si to ujasnila - poté, co doberu první platíčko, bude sedmidenní pauza na menstruaci - mám začít brát prášky hned první den, co se menstruace dostaví - tzn.budu pokračovat bez pauzy? Mockrát děkuji za odpověď, N.

Odpověď:

Tohle se týkalo jen začátku užívání, dál už postupujte normálně podle návodu, takže udělejte 7denní pauzu a pak začněte další platíčko. Otěhotnění z toho jednoho styku je málo pravděpodobné, nemusíte se bát.

Datum: 17. 7. 2011TOPlist